محصولات تخفیف خورده

از تین کلاینت کامپیوتر‌های کوچک و سبک امروزی چه میدانیم

تین کلاینت thin client کامپیوتری کوچک و آماده برای شبکه‌های دسکتاپ مجازی است، این سخت افزار ها با استفاد از کمترین منابع سخت‌افزاری، بهترین کارآیی و بالاترین امنیت را برای شبکه‌های رایانه‌ای ایجاد می کنند.


تین کلاینت thin client کامپیوتری کوچک و آماده برای شبکه‌های دسکتاپ مجازی است، این سخت افزار ها با استفاد از کمترین منابع سخت‌افزاری، بهترین کارآیی و بالاترین امنیت را برای شبکه‌های رایانه‌ای ایجاد می کنند.
تین کلاینت ها می‌تواند دارای سیستم عامل مجزای از مجازی سازی و یا بدون سیستم عامل مجزا باشد. در واقع در یک شبکه مجازی سازی شده می‌توانیم یک سیستم عامل محلی داشته باشیم ( بدون نیاز به سرور اصلی ) و یا اینکه کاملاً وابسته به سرور مرکزی باشد که در حالت دوم سرور تمام کارها را انجام می دهد و تین کلاینت تمام داده ها و نرم افزارهایی که سرور در اختیار آن قرار می دهد را می بیند و به آن دسترسی دارد.
 

تاریخچه کامپیوتر های کوچک تین کلاینتی


اندکی پس از آنکه در سال 1998 مایکروسافت ویندوز ترمینال سرور و سیتریکس MetaFrame را راه اندازی کرد ، کامپیوتر تین کلاینت ThinClient ها به یک کلاس اصلی محصولات تبدیل شدند.


تولید کننده گان کامپیوتر های شخصی برای ورود به این بازار جدید پلتفرم های خود را قطع کردند ولی تلاششان مبنی بر این بود که از تجهیزات موجود خود مجددا با عنوانی جدید استفاده کنند و این کار را با اختصاصی و سفارشی سازی های نرم افزاری و سیستمی لینوکس و ویندوز انجام بدهند و آنها را تبدیل به یک تین کلاینت  کنند.


اما به هر حال یک ویندوز و یا لینوکس کاملا اختصاصی شده هم نیاز به تنظیمات زیادی در محل دارد و این تنظیمات نیاز به فضایی برای ذخیره سازی هر چند کمتر از کامپیوتر های عادی دارد و تنظیمات آنها هم تا حدودی پیچیده است.


عامل دیگری که باعث ضخیم شدن کامپیوتر های اصطلاحا نازک شده عدم کارایی خوب آنها در انتقال فیلم ها بود و پروتکل های ریموت اولیه عملکرد مناسبی برای این کار نداشتند و بنابراین برخی از کدک ها را مجبور بودند از روی کلاینت اجرا کنند که این خود نیاز به یک سیستم عامل داشت.


با گذشت زمان ، ویژگی های دیگری مثل Redirection USB ، یک مرورگر وب محلی ، Voice over IP و پشتیبانی از نمایش در چند مانیتور هم اضافه شد.


هر ویژگی اضافی پیکربندی و پیچیدگی تین کلاین ها را افزایش می داد و به همین دلیل پس از چند سال ، تین کلاینت ها thin clients به رایانه های شخصی کوچک تبدیل شدند. برخی حتی اسلات های PCI یا PC Card را هم اضافه کردند.


این تین‌کلاینت های ضخیم از نظر کارایی و توانایی و پیچیدگی بسیار شبیه به یک کامپیوتر کامل شده بودند و به جای ساده کردن مدیریت و نگهداری آنها مدیران IT را مجبور میکردند دستگاه ها را هم در محل کاربر و هم در مرکز داده تنظیم کنند و عملا تنظیمات باید در هر دو نقطه انجام میشد و این چیزی نبود که انتظارش را داشتند.

زیرو کلاینت (Zero client) ها بازگشت دستگاه های ساده با راه اندازی و تنظیمات و مدیریت ساده بر روی میز کاربران هستند.

 
 
مزایای تین کلاینت ها
 
 

مزایای تین کلاینت

مزایای استفاده از تین کلاینت ها در مجازی سازی عبارتند از:

•    کاهش هزینه ها :تین کلاینت میتواند هزینه را برای پشتیبانی و تجهیز یک سازمان به حد قابل توجهی کاهش داد.

•    امنیت بسیار بالا : با استفاده از تین کلاینت مجازی سازی شده میتوان امنیت بسیار بالایی داشت زیرا نمیتوان هیچگونه فایلی سمت کاربر ذخیره شود.

•    کاهش مصرف انرژی : مصرف برق هر تین کلاینت در حدود 10 الی 60 وات و بسیار کم می باشد.

•    افزایش سرعت پردازش ها : با استفاده از تینکلاینت میتوان سرعت پردازش بسیار بالایی داشت زیرا عملیات پردازش به عهده پردازنده قدرتمند سرور می باشد .

•    کاهش نیروی انسانی پشتیبان : در صورت استفاده از تین کلاینت می توان نیروی فنی برای پشتیبانی را به حداقل ممکن رساند زیرا تمامی تین کلاینت (Thin client) ها فقط به نیروی پشتیبان در سمت سرور احتیاج دارند .

•    پشتیبانی نرم افزاری راحت تر : در یک مجموعه که از تین کلاینت استفاده می کند برای اضافه کردن یک کاربر جدید دیگر نیازی به نصب مجدد نرم افزارها نخواهد بود و به راحتی درکمترین زمان ممکن میتوان کاربر جدید اضافه کرد ، حتی تمامی کلاینت ها می توانند از آنتی ویروس کسپرسکی شبکه استفاده کنند.

•    درصد خرابی کمتر : تین کلاینت ها به دلیل عدم وجود تجهیزات مکانیکی زیاد و عدم تولید گرما و .. در داخل آنها درصد خرابی کمی دارند .

•    استفاده بهینه از فضای سازمانی : تین در واقع به معنی لاغر و کوچک می باشد، تین کلاینت ها به دلیل کوچک بودن فضای کمتری را اشغال میکنند.

 

استفاده در مجازی سازی

شاید بتوان مجازی سازی را از بهترین کاربرد های تین کلاینت ها دانست VDI تکنولوژی زیرساخت دسکتاپ مجازی مخفف Virtual Desktop Infrastructure است که جهت مجازی سازی دسکتاپ و زیرساخت دسکتاپ مجازی Virtual Desktop کاربرد دارد. در واقع کنترل و مدیریت دسکتاپهای مجازی با استفاده از تکنولوژی مجازی سازی را VDI مینامند.

در این روش دسکتاپها در یک سرور متمرکز ایجاد شده و با درخواست کاربران در اختیار آنها گذاشته میشوند. این سرورها که در هایپروایزرها (Esxi) راهاندازی میشوند دسکتاپهای مجازی را میزبانی کرده و کاربرها میتوانند در هر مکانی و با هر تجهیزاتی که در اختیار دارند بدون کمترین نگرانی از بابت سرعت و توانایی پردازش دستگاههایشان (تمامی فرایندهای پردازشی در سرورهای میزبان صورت میگیرد ) به آنها متصل شوند. اتصال کاربرها به دسکتاپها از طریق یک واسط نرم افزاری صورت میگیرد که ارتباط بین سرور و دسکتاپها را میسر میکند.

از بهترین مزایای VDI میتوان به عدم وجود محدودیتهای زمانی و مکانی در برقراری ارتباط کاربران با محل کار خود اشاره کرد و جالبتر از آن این که این کار را میتوانند تقریباً با هر دستگاهی انجام دهند. در این مقاله سعی داریم شما را بطور خلاصه با VDI و قابلیتهای آن آشنا کنیم.

 
 
 

تصاویر مرتبط